Nominees Announced for 16th Annual Powder Awards

Invites now available to attend show Friday, December 4, in Salt Lake City, Utah

Honoring the best photographers, filmmakers, and athletes, the biggest night in skiing only comes once a year. The 16th Annual Powder Awards is Friday, December 4th at The Depot in Salt Lake City, Utah. A judging panel that included current and former professional skiers, photographers, filmmakers, journalists, industry veterans, and the POWDER staff reviewed 43 entries to determine the nominees for the following awards.

A limited number of invitations are available at PowderAwards.com for a $15 donation that benefits the High Fives Foundation, a not-for-profit which supports action-sports athletes who have suffered a life-altering injury.

OFFICIAL 16TH ANNUAL POWDER AWARDS NOMINEES

Photo of the Year
Svalbard, Norway
Photographer: Reuben Krabbe

Paul Forward, Myoko, Japan
Photographer: Cam McLeod

Nico Vuignier, Saas Fee, Switzerland
Photographer: Ahriel Povich

Jérémie Heitz, Zermatt, Switzerland
Photographer: Tero Repo

Sam Cohen, Haines, Alaska
Photographer: Will Wissman

Best Line
Angel Collinson, Paradise Waits, Teton Gravity Research
Josh Daiek, blank. The Movie, We Are Blank
James Heim, Fade To Winter, MSP Films
Ian McIntosh, Paradise Waits, Teton Gravity Research

Best Manmade Air
Fabian Bösch, Passenger, Legs of Steel
Kye Petersen, In Search, Inspired Media Concepts
Sean Pettit, The Masquerade, Superproof
Train, Passenger, Legs of Steel
Tom Wallisch, Good Company Two, Good Company

Best Natural Air
Ian McIntosh, Paradise Waits, Teton Gravity Research
Nick McNutt, Paradise Waits, Teton Gravity Research
Kye Petersen, In Search, Inspired Media Concepts
Sean Pettit, The Masquerade, Superproof

Best Powder
Ingrid Backstrom, Nick Martini, Callum Pettit, The Great Siberian Traverse, Sherpas Cinema
Mark Abma, The Masquerade, Superproof
Tim Durtschi, Colter Hinchliffe, Johnny Collinson, Paradise Waits, Teton Gravity Research
Paddy Graham, Sven Kuehnle, Fraser McDougall, Passenger, Legs of Steel

Best Jib
Mitchell Brower, Small World, Level 1
Tim McChesney, Good Company One, Good Company
Cam Riley, For Lack of Better, Teton Gravity Research
Tom Wallisch, Good Company One, Good Company

Best Female Performance
Angel Collinson, Paradise Waits, Teton Gravity Research
Lexi Dupont, #WhySoSerious, Stept Studios
Tatum Monod, Small World, Level 1
Michelle Parker, Fade To Winter, MSP Films
Elyse Saugstad, Conquering The Useless, Team Thirteen

Best Male Performance
Sage Cattabriga-Alosa, Paradise Waits, Teton Gravity Research
Ian McIntosh, Paradise Waits, Teton Gravity Research
Kye Petersen, In Search, Inspired Media Concepts
Sean Pettit, The Masquerade, Superproof
Cam Riley, For Lack of Better, Teton Gravity Research

Best Short
The Forecaster, BDTV
Good Company One, Good Company
The Great Siberian Traverse, Sherpas Cinema
The Warmth of Winter, DPS Cinematic

Best Editing
Good Company One, Good Company
The Great Siberian Traverse, Sherpas Cinema
For Lack of Better, Teton Gravity Research
Passenger, Legs of Steel

Best Cinematography
Fade To Winter, MSP Films
For Lack of Better, Teton Gravity Research
The Great Siberian Traverse, Sherpas Cinema
Passenger, Legs of Steel

Best Documentary
Eclipse, Switchback Entertainment
For Lack of Better, Teton Gravity Research
Jumbo Wild, Sweetgrass Productions
Snowman, Switchback Entertainment

Movie of the Year
After The Sky Falls, Nimbus Independent
For Lack of Better, Teton Gravity Research
Paradise Waits, Teton Gravity Research
Passenger, Legs of Steel
Small World, Level 1

*Note: The Breakthrough Performer and Full Throttle awards do not have nominees.